LTO Noord vraagt Terschelling om meer ruimte voor kamperen bij de boer

  • Regio Noord

LTO Noord heeft een zienswijze ingediend op het nieuwe beleidskader kampeerbeleid van de gemeente Terschelling. Dit beleid biedt te weinig ruimte voor boeren die willen verbreden met agrotoerisme. Op het vasteland hanteren gemeenten vaak een hoger maximum van het aantal kampeerplaatsen.

Beperkte mogelijkheden voor boeren

Met multifunctionele landbouw kunnen agrarisch ondernemers hun bedrijf toekomstbestendig maken door extra inkomsten te genereren, bijvoorbeeld met recreatie.

In het nieuwe beleid stelt Terschelling dat elke boerderij maximaal 10 kampeerplekken mag hebben. Dat vinden wij te beperkend, ook vanwege het kleine aantal boerenbedrijven op het eiland. Op het vasteland hanteren gemeenten vaak een maximum van 25 kampeerplaatsen.

Oneerlijke concurrentie

Particuliere kampeerterreinen zijn niet gebonden aan deze limiet, dat leidt tot oneerlijke concurrentie. Ook is onduidelijk welke kampeermiddelen worden toegestaan, zoals de safaritenten die sommige boeren aanbieden. Wij pleiten voor het vaststellen van een totaal aantal kampeerplaatsen in plaats van een beperking op specifieke kampeermiddelen.

Kansen binnen de Omgevingswet

De Omgevingswet kan ondernemers meer ruimte geven. De gemeente zou niet alleen moeten kijken naar de regels rond nevenactiviteiten, maar vooral naar wat multifunctionele landbouw toevoegt voor het gebied. LTO Noord vraagt de gemeente om deze kansen te benutten en hier rekening mee te houden bij het maken van nieuw beleid.

LTO Noord roept gemeente op: bied ondernemers gelijke kansen

Agrarisch ondernemers op Terschelling willen graag bijdragen aan het toeristisch aanbod en hun verdienmodellen versterken door kampeerplaatsen aan te bieden. LTO Noord vraagt de gemeente om geen onderscheid te maken tussen agrarische en reguliere kampeerbedrijven en ondernemers gelijke kansen te bieden.